کد بورسی چیست؟

کد بورسی چیست

کد بورسی چیست؟

فرایند دریافت کد بورسی شامل بعضی نکات مهم می‌شود و در این مقاله قصد داریم به صورت دقیق به تمام این نکات بپردازیم. به منظور آشنایی با کد بورسی و نحوه دریافت آن با ما همراه باشید.

منظور از کد بورسی چیست؟

کد بورسی یک کد ۸ بخشی است که سه بخش اول آن از مخفف نام خانوادگی شما و پنج بخش بعدی از اعداد تصادفی تشکیل شده است. به عنوان مثال در صورتی که نام خانوادگی شما مهدوی باشد، کد بورسی شما چنین ترکیبی خواهد داشت: «مهد ۶۸۷۳۱»

در صورتی که قصد ورود به بازار بورس را دارید، در ابتدا باید برای ثبت نام و دریافت کد بورسی اقدام کنید. در حال حاضر فرایند ثبت نام و دریافت کد بورسی به دو شکل حضوری و آنلاین قابل انجام است و علاقه‌مندان می‌توانند در صورت نیاز به یکی از این دو طریق برای ثبت نام و دریافت کد بورسی در شهر خود اقدام کنند. برای دریافت کد بورسی، لازم است در دو سامانه سجام و کارگزاری ثبت نام کنید. کارگزاری آگاه به منظور افزایش سهولت فرایند ورود به بورس، امکان ثبت نام همزمان سجام و کارگزاری را فراهم کرده است. با مراجعه به سامانه آگاه اکسپرس می‌توانید به سادگی ثبت نام خود را تکمیل کنید. در ادامه مراحل ثبت نام را توضیح خواهیم داد اما قبل از هر چیز لازم است کمی با سامانه سجام و ضرورت دریافت کد سجام آشنا شویم.

کد سجام چیست؟

بر اساس قوانین و ضوابطی که از جانب سازمان بورس تدوین شده است، هر شخص برای ورود به بازار سرمایه و انجام معاملات بورسی، در ابتدای امر باید در سامانه سجام ثبت نام کند. سامانه سجام به منظور یکپارچه‌سازی اطلاعات در بازار سرمایه و شفاف‌سازی مشخصات و افراد حاضر در بازار سرمایه راه‌اندازی شده است. با ورود به سامانه Sejam.ir می‌توانید روی گزینه ثبت نام کلیک و اطلاعات یا مشخصات هویتی خود را وارد کنید و با پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومان ثبت نام خود را تکمیل کنید.

در نظر داشته باشید که در گذشته ثبت نام سجام یک امر اختیاری بوده است؛ اما در حال حاضر این امر از جانب سازمان بورس برای تمام علاقه‌مندان به دریافت کد بورسی چه مشتریان حقیقی و چه مشتریان حقوقی الزامی است و هیچ فردی بدون ثبت نام در این سامانه اجازه فعالیت در بازار بورس را نخواهد داشت. لازم به ذکر است برای احراز هویت کد سجام خود باید یک مرتبه به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید. البته امکان احراز هویت آنلاین نیز فراهم شده است. فهرست درگاه‌های مورد تأیید برای احراز هویت کد بورسی سجام را می‌توانید در وب سایت سجام مشاهده کنید.

انواع روش‌های ثبت نام کد بورسی

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره کردیم، برای ثبت نام و دریافت کد بورسی می‌توانید به دو روش حضوری یا آنلاین اقدام کنید. در روش حضوری تمامی افراد در شهرهای خود می‌توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان فرایند ثبت نام و دریافت کد بورسی را انجام دهند. در نظر داشته باشید که اگر از یک کارگزاری خاص قصد دریافت کد بورسی دارید، حتماً به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با همان کارگزاری مراجعه کنید. در روش آنلاین نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر پیشخوان یا شعب کارگزاری مد نظر نخواهید داشت. در این روش با ورود به سامانه ثبت نامی کارگزار بورس قادر هستید فرایند ثبت نام و دریافت کد بورسی خود را پیگیری کنید.

احرازهویت چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از مراحل مهم و الزامی در ثبت نام و دریافت کد بورسی، مرحله احراز هویت است. در حال حاضر برای احراز هویت کد سجام یا کد بورسی می‌توانید به دفاتر پیشخوان مراجعه کنید و همزمان احراز هویت سجام و کد بورسی را با هم انجام دهید. برای این کار لازم است مدارک شناسایی (شناسنامه و کارت ملی) را به همراه داشته باشید.

در ادامه به بعضی سوالات متداول در زمینه دریافت کد بورسی پاسخ خواهیم داد:

آیا امکان دریافت چند کد بورسی برای شخص وجود دارد؟

برای هر شخص (حقیقی، حقوقی) فقط یک مرتبه کد بورسی از جانب سازمان بورس صادر می‌شود. گفتنی است که شما می‌توانید در کارگزاری‌های مختلف ثبت نام کنید و به سامانه معاملاتی آن‌ها دسترسی داشته باشید اما این امر به معنی داشتن چندین کد بورسی مختلف در بازار سرمایه نیست. در حقیقت، شما می‌توانید از چند کارگزاری کد معاملاتی دریافت کنید اما کد بورسی تنها یک بار صادر می‌شود و مانند کد ملی ثابت است.

آیا دریافت کد بورسی محدودیت سنی و تحصیلی دارد؟

در حال حاضر بر خلاف گذشته هیچ محدودیت سنی و تحصیلی برای ثبت نام و دریافت کد آنلاین بورسی وجود ندارد. در هر نقطه از کشور می‌توانید با مراجعه به شعب کارگزاری یا دفاتر پیشخوان فرایند ثبت نام و دریافت کد بورسی خود را پیگیری کنید. در نظر داشته باشید که برای نوجوانان و کودکان (افراد زیر ۱۸ سال) پدر به عنوان قیم قانونی باید تعهدنامه ارائه دهد.